Skolebestyrelsesmøde den 27. januar 2026 kl. 18.00-20.30
Mødet afholdes på skolen/personalerummet. Skolen søger for forplejning.
Deltagere:
Henrik Mørck Mogensen, Agnieszka Thygesen, Malene Ilsøe Fanggård, Mette Svenningsen, Heidi Krähling Engholt, Susanne Vetter Bech, Anders Bundgaard Jensen
Tim Hørup Bøttiger (TR og medarbejderrepræsentant), Alf Lenschau Chantelou (medarbejderrepræsentant pædagoger), Rasmus Nørregaard Hansen (afdelingsleder), Simon Jon Antonsen (viceskoleleder)
Afbud: Ingen
Dagsorden
| Tid | Punkt | Referat | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pkt. 1 Godkendelse af dagsorden Er der punkter til eventuelt? | 18.00-18.05 | B | Simon byder velkommen Rettelse af Heidis genvalgsårstal til 2028.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pkt. 2 Godkendelse af referat fra sidste møde | 18.00-18.05 | B |
Referatet er godkendt
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pkt. 3 Spisning og kort nyt og forældrehenvendelser fra:
| 18.05-18.35 | O |
Ingen forældrehenvendelser Henrik fortæller om paragraf 17.04-udvalg.’
Simon fortæller om samarbejde med Hadsten Hawks, ny basketbane og nyt legepladsmiljø
Tim fortæller om Jacobs oplæg/kronik i TV2 OJ.
Rasmus fortæller om den generelle stemning er god og ro på – særligt i udskolingen. Sneen har som sædvanligt givet udfordringer men de er blevet håndteret. Derudover nyt fra specialafdelingen omkring skærm-tiltag, kursusforløb og ændringer i elevgruppen.
Alf fortæller at SFO har øget timetal og at de foretaget løbende ændringer for at sikre den gode overgang mellem skole og SFO. Julemarkedet, høstfest og miniklubben har været nogle af årets højdepunkter.
Tim fortæller om nogle småjusteringer ift. koordinering ift. den længere skoledag.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pkt. 4 Opfølgning fra sidste møde
| Kl.18.35-18.45 | O |
Katrine sagde sin stilling op 1. nov. Rekrutteringen var i proces, men antallet af ansøgere og ansøgernes profiler var ikke de rette.
Stillingsopslaget bliver genopslået til august.
Den nuværende ledelse har en oplevelse af at det går godt. Der er højt niveau af personaletrivsel. Tim tilføjer at kredsformand for DLF har kommenteret det direkte at der er god stemning på stedet.
Der opleves ikke så stor en påvirkning ift. indskolingsledelsen ift. Simons nye rolle.
Der er pt. ikke sager med højt konfliktniveau og den generelle oplevelse er at skolen står et rigtig godt sted.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pkt. 5 Status på skolens økonomi
| 18.45-19.15 | O |
Simon fortæller om økonomien for almen, årsagerne til det nuværende underskud og den økonomiske handleplan. Fald i elevtal, segregeringer og sygemeldinger var de primære årsager.
Handleplanen er lavet til at drifte i 0 i 2025 på trods af ændringer i prognoser. Det er et forsigtigt bud at handleplanen går i 0 for budgetåret 2025.
I budgetåret 2026 spares en halv lederløn, i klub-tilbuddet stopper en pæd-medhjælper. Desuden er der ændringer i organisering af før-skoletilbuddet der også giver en besparelse.
Rasmus og Simon orienterer omkring serviceforringelsen og de økonomiske følger. Harmonisering af specialklasser, faldende elev-/klassetildeling er primære årsager. Der arbejdes fra ledelsens side kontinuerligt med at afstemme drift og økonomi. Det er behæftet med en del ubekendte.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pkt. 6 Oprids og status på arbejdet med principper.
| Kl. 19.15-20.00 | D | Simon fortæller om hvilke principper der er arbejdet med. Der er uklarhed om hvor langt vi når. Princippet for undervisningens planlægning relaterer til pejlemærker for god kvalitet – en proces der pågår i indeværende og kommende skoleår hvorfor princippet/formål skydes.
Simon går en ekstra omgang med at få overblik og der sættes en proces i gang ift. medarbejder-inddragelse.
Skole-Hjem-samarbejdet er behandlet og godkendt.
Skolen som arbejdsplads er behandlet og godkendt.
Henrik og Simon sætter sig sammen og laver et oplæg til det videre arbejde til kommende møde
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pkt. 7 Skoleudviklingssamtalen
| Kl.20.00-20.15 | O |
Ledelsen har afholdt en skoleudviklingssamtale som er obligatorisk. I år er skolebestyrelsen repræsenteret ved Henrik. Formål er en fælles dialog og undren om skolerelaterede temaer. Samtalen tager udgangspunkt i en data-pakke fra forvaltningen.
Fokuspunkter for samtalen:
Der drøftes hvorvidt datapakken skal præsenteres på bestyrelsesmøde op til møde.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pkt. 8 Indflyvning til valg til bestyrelsen
| 20.15 – 20.25 | O |
15. april 2026 Valg til skolebestyrelsen
Drøftelse: Hvordan får vi folk til at stille op?
Skal der spørges ind i forvaltningen om valget kan flyttes til september ifbm. forældremøder/nye elever.
Malene genopstiller ikke Susanne genopstiller ikke Anders genopstiller ikke
2 suppleanter skal vælges
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pkt. 9 Eventuelt og mødeevaluering
| Kl. 20.25-20.30 |
|
Lidt obs. på formalia på dagsorden.
Alle børn en klasse op på bestyrelsesmedlemmer.
Kommende bestyrelsesmøde - 26. februar flyttes til 19 marts.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
To do/
|
|
|
|